بالا

کلاس های پر از دلهره در مدارس جزیره بین المللی !

مدارس فرسوده و تخریبی در جزیره بین المللی قشم باعث شده تا دانش آموزان با دلهره و اظطراب سر کلاس های درس بنشینند .

به نقل از قشم آزاد ، شکاف های عمیق دیوار، سقف های با چوب های فرسوده ، مدارس دو شیفته و مختلط  و کمبود امکانات یکی از بزگترین چالش های حوزه آموزش و پرورش در جزیره قشم بوده است که دلهره را در کلاس های درس روز به روز بیشتر کرده است .

وجود بیش از ۱۵ مدرسه فرسوده در قشم با زلزله های اخیر در کشور همه دانش آموزان و والدین وارد یک نگرانی اساسی کرده است تا جایی که همگی دعا می کنند زلزله ای در جزیره قشم نیاید چرا که بخشی از مدارس قشم حداقل مقاومت را در برابر زلزله ندارد .

مدارس در حال تخریبی در کنار ساختمان ها و مجتمع های تجاری پر زرق و برق نشان از آن دارد که به سلامت و امنیت جانی دانش آموزان توجه چندانی نشده است چرا که وجود این همه مدارس فرسوده و  مختلط در قلب شهر تجارت پیشه قشم و آموزش با ترس آوار شدن سقف کلاس های درس به سر دانش آموزان سنخیتی ندارد .

باتوجه به زلزله های اخیر اگر این بلای خدادادی به سراغ جزیره بیاید می دانید چند نفر از دانش آموزان و معلمان در مدارس قشم کشته می شوند ؟؟ سوالی که به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت چرا که جان هزاران دانش آموزی که قرار است آینده مملکت را رقم بزنند در میان است .

 

آوزاه بین المللی جزیره قشم و فقر در امکانات آموزشی 

ژئوپارک های جهانی قشم در کنار دیگر ظرفیت های گردشگری این جزیره را به یکی از زیبا ترین و حساس ترین نقطه از جهان شناسانده است اما این جزیره با همه این تعاریف از داشتن مدارس در خور شان رنج می برد و هر آن امکان دارد با یک زلزله کوچک سقف مدارس برسر دانش آموزان فرو بریزد .

از میان ۵۰ مدرسه شهر قشم ۶ مدرسه در شرایط تخریب قرار دارد و حدود ۲۶ درصد از دانش آموزان در مدارس فرسوده تحصیل می کننداین آمار فقط مختص شهر قشم است  و اگر به روستاها سری بزنید خواهید دید وضعیت مدارس تخریبی در بخش های دیگر این جزیره به چه صورت می باشد .

با وجود خیرین و درآمد های هنگفت در حوزه نفت و گاز و همچنین شیلات و در بخش های دیگر عوارض و اسکله های نبود اعتبار برای بازسازی و تعمیر مدارس جوای سوال دارد ، که جای دارد سازمان منطقه آزاد قشم و فرمانداری برای این مشکل چاره اندیشی کنند .

این در حالی است که با ﭘﯿﮕﯿﺮﯼ ﻫﺎﯼ ﻣﺠﺪﺍﻧﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﻗﺸﻢ ﻭ ﺭﯾﯿﺲ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﭘﺮﻭﺵ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻣﺪﺍﺭﺱ ﺗﺨﺮﯾﺒﯽ ﻗﺸﻢ ﺭﻧﮓ ﺭﻭﯼ ﺗﺎﺯﻩ ﺍﯼ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﮔﺮﻓﺖند ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺣﺎﻟﺖ ﺍﺳﻔﻨﺎﮎ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﺪند ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﯿﺎﻥ ﻫﻨﻮﺯ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻣﺪﺍﺭﺱ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻼ‌ﺕ ﺩﺳﺖ ﻭ ﭘﻨﺠﻪ ﻧﺮﻡ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ .

 

ترک تحصیل دختران روستایی به دلیل مختلط بودن مدرسه 

مختلط بودن و مسافت طولانی برای درس خواندن برای دختران روستایی منجر شده است تا ابتدای راه در اولین مقطع تدریس از ادامه راه منصرف شوند و ترک تحصیل کنند .

در برخی از روستاها به دلیل دور بودن مدرسه والدین مانع ادامه تحصیل فرزندان‌شان می شوند و در اوج یادگیری و تکامل تعلیم و آموزش آنها را خانه نشین می کنند .

امیدواریم مسئولان و آموزش و پرورش این شهرستان با توجه ویژه به این مسئله همه امکانات را برای تحصیل دختران این جزیره فراهم کند و نگذارد سرمایه های انسانی کشور یکی پس از دیگر تباه شوند .

 

لینک کوتاه به مطلب : http://www.qeshmeazad.ir/?p=75658

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

باما دیده شوید

Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123