بالا

چهارم دی سالروز عروج سردار شهید غلامشاه ذاکری

چهارم دی ماه یادآور حماسه سازان کربلای چهار و سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام غلامشاه ذاکری است. سردار شهید غلامشاه ذاکری در ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۳۹در ...

چهارم دی ماه یادآور حماسه سازان کربلای چهار و سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام غلامشاه ذاکری است.

سردار شهید غلامشاه ذاکری در ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۳۹در خانواده ای اصیل و متدین در جزیره قشم دیده به جهان گشودند.

حضور ایشان در خانواده ای که متولی امور مسجد و حسینیه علی ابن ابیطالب(ع) که اولین ملجا و پناهگاه شیعیان در شهر قشم است روح او را با عشق به اهل بیت عصمت وطهارت(ع) آشنا ساخت.

 

از طرفی ملاقات با روحانیت مبارز با رژیم طاغوتی پهلوی که همواره با خانواده ایشان در ارتباط بودند، بصیرت سیاسی او را روز به روز افزون می ساخت.

ایشان از معدود دانش آموزانی بود که توانست تحصیلات خود را تا پایان دوره متوسطه با موفقیت تمام به پایان برساند.

 

شهید ذاکری علاوه بر تلاش در زمینه های علمی و مطالعات غیر درسی با عضویت در تیم بسکتبال آرش قشم، آمادگی جسمانی و نشاط خود را در بین دیگر همسالان و دوستان حفظ نموده و از طرفی ورزش را وسیله ای برای ایجاد الفت بین جوانان شیعه و سنی قرار داده بود.

 

با اوج گیری نهضت حضرت امام خمینی(ره) ایشان با تشکیل گروه های چند نفری از جوانان آگاه و انقلابی شیعه و سنی و برگزاری جلسات پنهانی راه را برای روشنگری جوانان و آمادگی آنان برای مبارزه با رژیم پهلوی هموار می ساخت علاوه بر این ایشان با پخش اعلامیه های حضرت امام در شهر قشم پیام های هدایت گرانه ایشان را به گوش مردم قشم می رساند.

 

با پیروزی انقلاب، شهید ذاکری زندگی خود را وقف یاری و خدمت به محرومان و همچنین نهادینه ساختن انقلاب در جزیره قشم و تاسیس نهادهای همچون کمیته امداد امام خمینی، جهاد سازندگی، نهضت سواد آموزی، تبلیغات سپاه در جزیره قشم ساخت و پس از مدتی مسئولیت این نهادها را به جوانان متعهد و انقلابی واگذار نمود که این عمل در آینده ای نزدیک موجب تربیت کادر مدیریتی از جوانان بومی و ایجاد روحیه خودباوری در بین آنان شد.

 

در نخستین روزهای تولد انقلاب عده ای راه را برای انحراف از مسیر الهی امت باز دیدند و با ایجاد فتنه ای بزرگ در جزیره قشم اقدام به ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی و تجزیه طلبی نمودند و این مسئله شهید ذاکری را برای ایجاد نقش جدیدی در انقلاب آماده ساخت و آن پیوستن ایشان به سپاه پاسدارن بود.

 

لذا ایشان با تدبیری سپاه را از طریق تاسیس تبلیغات سپاه وارد شهر قشم ساخت و پس از حساسیت زدایی اقدام به شناسایی و دستگیری عوامل ضد انقلاب در جزیره قشم نموده و توانستند از ایجاد تنش بین شیعه و سنی جلوگیری کنند.

 

مسائل و رخدادهای جزیره قشم نتوانست روح تشنه شهید ذاکری را از حضور در جبهه های حق علیه باطل و همراهی با دیگر رزمندگان غافل سازد از همین رو در سال ۶۲ با شرکت در عملیات خیبر توانست فصل جدیدی از تجربه و مهمتر از آن کسب روحیه شهادت طلبی و ایثار را در خود بارور سازد.

 

شهید ذاکری که تا آن زمان توانسته بودند توانایی خود را در مدیریت نهادهای انقلابی و حل بحران ضد انقلاب در جزیره قشم اثبات کند در سال ۶۳ به معاونت سپاه قشم درآمد و پس از آن به عنوان پنجمین فرمانده سپاه در جزیره قشم ایفای مسئولیت نماید.

 

شهید ذاکری در مسئولیت جدید خود توانست تعریف واقعی سپاه را برای مردم قشم بازگو نماید و آن نبود مگر مردم مداری و در خدمت مردم بودن سپاه و این موفقیت جدید توانست سپاه را به عنوان پناهگاه و مامن مردم جزیره تبدیل کند.
نقش شهید ذاکری در پشتیبانی از جبهه را می توان به دو بخش تقسیم کرد بخش اول مربوط به تشکیل ستاد پشتیبانی از جنگ در جزیره قشم بود که با درخواست ایشان توسط حاج تراب ذاکری پدر شهید که از معتمدین شهر قشم بود تاسیس گردید و هم از طریق جذب و آموزش و اعزام نیروهای بسیج.

 

هر چند شهید ذاکری به عنوان فرمانده سپاه قشم در منطقه حساس تنگه هرمز اجازه حضور در جبهه های نبرد را نداشت اما قلب و روح او به یاد معنویت و شور و شوق رزمندگان اسلام و مهم تر از آن شهادت در راه معشوق بود که به قول دوستان آن را از نمازهای شبش در کنار قبور شهدا می شد فهمید.

 

تاب و توان غلامشاه در دوری از جبهه وصف ناپذیر بود بالاخره به هر صورتی که بود توانست فرمانده سپاه استان را راضی کند که به جبهه برود.

 

رئیس ستاد گردان ۴۲۲ یا زهرا که از گردان های خط شکن لشکر ثارالله بود، مسئولیت جدید غلامشاه در جبهه بود هر چند که خود او عنوان یک رزمنده غواص را بیشتر دوست داشت.

 

به گفته یکی از همرزمان شهید ذاکری ابتکار ساخت اشنوگرد با توپ پینگ پنگ توسط غلامشاه مطرح گردید که بعدها توسط دیگر لشکرها نیزمورد تقلید قرار گرفت از دیگر کارهای ایشان نامگذاری مستعار خود به عنوان مصطفی در روز عید مبعث بود که ایشان را در جبهه به این نام می شناختند.

 

پس از چند ماه تمرین در آب های اروند آن هم در زمستان رزمندگان آمادگی خود را برای اهداف عملیاتی کربلای چهار آماده کرده بودند، اما آنچه که غلامشاه علاوه برآن خود را آماده کرده بود آمادگی برای شهادت بود. او حتی در شب عملیات خبر شهادت خود را به همرزمان داده بود.

 

پس از شروع عملیات و پیشروی به سمت اهداف از پیش تعیین شده گلوله ای دست شهید را مجروح می سازد اما نمی تواند در اراده شهید تزلزلی ایجاد کند چرا که اگر او برای مداوا به عقب برمی گشت روحیه تمام گردان تضعیف می شد.

 

دست خود را با چفیه اش می بندد و دوباره به پیشروی ادامه می دهد اما موج گلوله ها و ترکش های دشمن امان را از رزمندگان گرفته بود چون آنها از جریان عملیات آگاهی یافته بودند و حتی می دانستند که نیروهای خودی از کدام محور و معبر می خواهند حمله کنند و به همین خاطر بود که رگبار تیربارها و گلوله های خمپاره و آرپی جی دشمن تمامی نداشت.

 

تا اینکه سفیر رجعت غلامشاه سینه او را شکافت و او را در چهارم دی ماه ۶۵ درنقطه وصال خود، جزیره ام الرصاص به آرزوی دیرینه اش که وصال معبود بود، رسانید.

لینک کوتاه به مطلب : http://www.qeshmeazad.ir/?p=75637

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

باما دیده شوید

Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123