بالا

مردم قشم در روز عید سعید فطر چه می کنند؟ + عکس

مردم قشم بعد از گذراندن 30 روز از ایام پر خیر و برکت رمضان با آداب و رسوم خاص و شیرین به پیشباز عید سعید فطرمی روند .

به گزارش پایگاه خبری قشم آزاد ؛ مردم قشم بر اساس یک رسم دیرینه در تعطیلات عید سعید فطر بهترین غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی ها را تهیه می کنند و این مواد غذایی ها را در یک سفره رنگارنگ برای خویشاوندان و نزدیکان پهن می کنند.


صبح به رسم ادب کوچکترها با لباس نو و چهره ای آراسته بعد از نماز عید برای تبریک عید سعید فطر به منازل بزرگترها می روند تا دیداری تازه کنند و در کنار یکدیگر خوشی ها را تقسیم کنند .
زنان خانه دار قشمی از یک روز قبل عید سعید فطر دست به کار میشوند و بساط سفره رنگارنگ عید را فراهم میکنند ، همه اعضای خانواده درگیر این مهمانی خودمانی میشوند به رسم مردم دریا دل و خوش روی این جزیره مرد خانه ماموریت خرید سفره را دارد ، مادرخانواده که حرص و جوش زیادی می خورد مسوول پخت و پز سمبوسه ، پکاره ، لگیما ، نان سنتی ، نخود و … می باشد ، دختر خانواده مسوول درست کردن دسرهای متنوع است و پسر خانواده در روز عید مسوول پذیرایی از مهمان ها میشود .
ساعت ۸ که میشود زنگهای خانه ها به صدا در می آید صاحب خانه خوشحال و با رویی خوش در را باز می کند مهمان ها آمدند ، سفره آماده است ،همگی دور سفر جمع می شوند و نعمات سفره بهره می برند در این هیاهیوی خودمانی جمله ای که هر ساله همگی به یکدیگر می گویند این است که کم بخورید تا شکمتان برای سفره های دیگر هم جا داشته باشد !
در این آیین بسیار زیبا و خاطره انگیز برعکس همیشه مردها بر زنها مقدم تر می شوند و آنها از ساعت ۸ تا ۱۴ اجازه دارند به سر سفره ها بروند و بعد از آن نوبت به زنها می رسد تا از سفرهای پرنعمت که به مناسبت این روز به پا شده است استفاده کنند .
اینک خداوند به خاطر سبکبال شدن بندگان در ماه مبارک رمضان و عبور مردم از گناهان گذشته، عید سعید فطر و فردایی بهتر را پیش روی همه ما قرار داده است لذا در چنین موقعیتی دست به آستان مقدسش بلند کرده و از درگاه پروردگار لایزال سربلندی ، شادکامی ،آسایش ، سلامت  وسعادت را درکنار قبولی عبادات شماعزیزان آرزومندیم.

لینک کوتاه به مطلب : http://www.qeshmeazad.ir/?p=74572

یک نظر در “مردم قشم در روز عید سعید فطر چه می کنند؟ + عکس”

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

باما دیده شوید

Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123