بالا

زنان در دوراهی مادر شدن یا شاغل ماندن ؟!

برخی خانم های شاغل که هزینه زندگی را تامین می کنند به دلیل ترس از دست دادن شغل خود و خانه نشین شدن از فرزند آوری سر باز می زنند این در حالی است که کشو ...

برخی خانم های شاغل که هزینه زندگی را تامین می کنند به دلیل ترس از دست دادن شغل خود و خانه نشین شدن از فرزند آوری سر باز می زنند این در حالی است که کشور ما طبق آمارهای رسمی در ردیف جوامعی است که به سمت پیری حرکت می کند.

دو راهی مادر شدن یا شاغل ماندن
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سوریاس؛ دوران بارداری یکی از شیرین ترین و خاطره انگیزترین دوره زندگی هر بانویی محسوب می شود.با توجه به اینکه این دوره حساسیت های مراقبتی خاص خود را می طلبد، بانوان باردار باید علاوه بر خود از فرزند در رحم هم به خوبی مراقبت کنند.

زنان باردار به دلیل داشتن علایمی مانند: حالت تهوع، خستگی، سنگینی پاها و…. در این دوران باید از ایستادن های طولانی مدت و انجام کارهای فیزیکی و فعالیت های زیاد خودداری کنند چرا که زایمان زودرس، سقط جنین و مشکلات دیگری را در بر خواهد داشت.

برخی خانم های شاغل که هزینه زندگی را تامین می کنند به دلیل ترس از دست دادن شغل خود و خانه نشین شدن با بیان اینکه همسرانشان به تنهایی قادر به تامین مخارج زندگی نمی باشند از فرزند آوری سر باز می زنند این در حالی است که کشور ما با آمارهای اعلام شده جزو جوامعی است که به سمت پیری می رود.

نگرانی شغلی ذهن بانوان شاغل را درگیر کرده است.که از جمله این نگرانی ها از دست دادن شغل، کاهش حقوق در ایام مرخصی زایمان و….می باشد.

مهشید امانی کارشناس پرستاری در گفتگو با خبرنگارسوریاس، با اشاره به اینکه مادران باید در دوران بارداری محتاطانه تر برای انجام فعالیت های خود رفتار کنند تا سلامت خود و جنین در خطر نیافتد، اظهار کرد: خانم های باردار مخصوصا در سه ماه سوم باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

کارشناس پرستاری همچنین ادامه داد: بانوان در ماه های آخر به دلیل اضافه وزن و افتادن سنگینی روی پاها بهتر است سعی کنند تحرک داشته باشند یعنی گاهی قدم بزنند و بدنشان در یک وضعیت ثابت نباشد.

امانی افزود: زنان باردار باید از هر گونه استرسی به دور باشند برخی از مشاغل استرس کاری بالایی دارند و شیفت در گردش هستند مانند: پرستاری که جزو مشاغل سخت محسوب می شود و پرستاران بیشتر زمان کاری خود ایستاده هستند وشیفت شب کاری آنان ۱۳ ساعت می باشد که شرایط را برای این عزیزان سخت تر می کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه حکمی برای دوره بعد از مرخصی زایمان ابلاغ شده، خاطر نشان کرد: که بر طبق این قانون پرستاران می توانند تا دو سال شیفت شب کاری نروند با درخواست خودشان، ولی به دلیل کمبود نیرو در بیمارستان، این قانون اجرا نمی شود.

مرضیه انصاری مدیر مالی یکی از شرکت های خصوصی در گفتگو با خبرنگار سوریاس، اظهار کرد: متاسفانه قانونی برای کارمندان خانم در شرکت های خصوصی مبنی بر مرخصی حین بارداری و پس از زایمان وجود ندارد.

مدیر مالی خاطر نشان کرد: اکثر زنان شاغل در این بخش به علت ترس از دست دادن شغل بلافاصله یا حداکثر یک الی دو ماه بعد از زایمان و در زمانی که نوزاد بیشترین نیاز را به مادر دارد به محل کار خود باز می گردند.

انتهای پیام/ا

لینک کوتاه به مطلب : http://www.qeshmeazad.ir/?p=75881

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

باما دیده شوید

Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123