بالا

برگزاری چهاردهمین جشن نوروز صیاد در قشم/ پژوهشگران، در تور صیادان قشمی

سرپرست مدیریت فرهنگی، آموزشی و هنری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: چهاردهمین دوره مراسم سنتی «جشن نوروز صیاد» با همکاری این مدیریت، روز بیست و هفتم تیرماه ...

سرپرست مدیریت فرهنگی، آموزشی و هنری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: چهاردهمین دوره مراسم سنتی «جشن نوروز صیاد» با همکاری این مدیریت، روز بیست و هفتم تیرماه در روستای سلخ در جنوب جزیره قشم برگزار می شود.
«عبدالجواد کمالی»  در این باره اظهار کرد: این جشنواره که یکی از قدیمی ترن آداب و رسوم جزیره و منطقه است و در زُمره میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است، همراه با مسابقاتی چون شنا و غواصی، «رَمّازا» (بازی بومی محلی شبیه لی لی)، «جَلکَش» (مسابقه قایق های پارویی یا هوری) و مُشَند (بازی محلی مخصوص سلخ)، طناب کشی، دو میدانی ساحلی، بادبادک های کاغذی و همچنین اجرای گروه موسیقی بومی، نمایش آیینی و پخت غذا و شیرینی محلی است.
وی از راه اندازی ۱۵ غرفه نمایشگاهی فرهنگ و هنر در حاشیه برگزاری این مراسم خبر داد و افزود: تفاوت عمده این جشن با جشن های سالیان قبل، دعوت از پژوهشگران و استادان هیات علمی دانشگاه ها به منظور تهیه مقالات علمی و مستندنگاری مکتوب است.
جانشین معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، همچنین آداب و رسوم محلی را ریشه و پیشینه هر قومی دانست و اضافه کرد: امروزه با رشد ناموزون تکنولوژی در جوامع مختلف، شاهد فراموشی و در نهایت نابودی فرهنگ و تمدن محلی و منطقه ای هستیم که مردم روستای سلخ به خوبی در راستای حفظ این آداب و رسوم تلاش می کنند.
صیادان منطقه جنوب کشور نیز مانند سایر اقوام ایرانی، دارای تقویمی مخصوص به خود هستند؛ تقویمی که آغاز سال نو صیادی و در واپسین روزهای تیر اتفاق می افتد.
سال صیادان نیز مانند سال دامداران و کشاورزان چهار فصل دارد و این جشن هم همه ساله توسط روستاییان قشم در سلخ برگزار می شود.
صیادان جزیره قشم، در این روز، سال را نو می کنند، به آن نوروز صیاد می گویند که اولین روز از فصل گرمای واقعی است! سال پس از یک گردش کامل، به جای اولیه خود بازگشته که این اتفاق مصادف با به پایان رسیدن فصل صید ماهی «هور» می باشد./خبر قشم

تلگرام

https://t.me/khabar_qeshm

لینک کوتاه به مطلب : http://www.qeshmeazad.ir/?p=74692

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

باما دیده شوید

Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123